zalacznik1.2

# Łączy nas pamięć

19.04.1943 r. – 19.04.2023 r.

19.04.2023 r. – dzień rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Mija 80 lat od największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Nasza szkoła bierze udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dlaczego żonkile?

Bohater lektury „Zdążyć przed Panem Bogiem”, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 r. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

„– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile” – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną.

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Warto propagować, że pamięć o przeszłości to wartość niepodważalna, niezależnie od światopoglądu czy opcji politycznych.

zonkil

ZONKILE 2023 plakat A3 PL page 0001